Tefrika 3

BÖLÜM 2

 Batıda ki uzak bir ülkede uyuşturucu ve kadın ticaretini de yöneten Hispanik çetenin kent merkezindeki mahallesi.

Genç çocukları para ve güçlü bir çete elemanı olmanın hevesiyle, küçük kızları da önce tavlayıp sonra zorla uyuşturucu müptelası yapan, ardından fuhuş ve uyuşturucu satışına sürükleyerek kullanan ve en küçüğünden en büyüğüne esnaftan haraç toplayan, faili meçhul bir çok cinayeti olduğu bilinen ancak polisin bir türlü baş edemediği ve ya ortak olduğu için göz yumduğundan palazlanmış neredeyse dokunulmaz, çete elemanları büyük ve gösterişli bar restoran olarak kamufle edilmiş mekanın önünde toplanmış, sohbet ediyor, günlük işleri tartışıyorlar. Tedirgin ve ürkek adımlarla gelip geçenler, korkularından hızlı, koşar adımlarla kaçarcasına uzaklaşmaya çalışıyor oradan. Bu genel daimi görüntünün dışında günün farklı olduğu, kapı önünde bekleyenlerin, diğer günlerden itinalı giyim kuşamları, taranmış, yıkanmış saçları ile önemli misafirlerini bekleyen ev sahibi kılıklarından belli.

Nitekim bir müddet sonra, caddede görünmesiyle kapı önünde bekleşenlerin toparlanmasına neden olan siyah camlarından içi görünmeyen iki araba arka arkaya yanaşıyor restoranın önündeki kaldırıma. Öndeki arabanın kapıları açılmadan arkadaki arabadan fırlayan üç kişi öndeki arabanın etrafını sarıyor. Biri hemen arka kapıya koşarak yanaşıyor, kapıyı açıp geri çekiliyor ve dikkatlice etrafı net şekilde görecek biçimde dikleşiyor. Arabadan inen tıknaz, geniş omuzlu, şişman adam tereddütsüz, hızlı adımlarla arabadan inip kapıyı kendisine tutmakta olanla birlikte, restorandan içeri giriyor. Diğer ikisi kapıda bekleşenlerin yanına doğru yürüyor ve soğuk bir selamlaşma sahnesinden sonra onlara katılıyor.  Henüz onları getiren arabalar kapı önünden ayrılmışken bir araba ve içinden çıkan üç kişi, arkasından iki araba daha değerli yolcularını indirip mekanın az ilerisine park eden diğerlerinin arkasına konumlanıyor. Bir araba, bir araba daha ve giriş kapısının önü sayıları onu geçmiş koruma ile çevrilmiş mekanda çok önemli bir toplantı olduğu, çaresizce yolu oraya düşmüş gelip geçenlerin olaya şahit olmadıklarını belli edercesine, kulakları düşmüş, kuyruğunu kısmış, başları neredeyse yere değecek kadar önde, vücutları olduğunca içe dönük küçültülmüş, tüm memelilerin milyon yıllık boyun eğme mesajını vererek yürüyüp geçişlerinden de açıkça anlaşılıyor.

Tüm cadde yasak bölge ilan edilmiş gibi. Burası benim yaşam alanım tavrında baş ve omuzları dik yürümenin yaşamı riske edeceği bir durum.

Ülkenin her yönden en büyük ve zengin bu kentinin gene en merkezi yerindeki bu çok lüks mekan kabul edilmeyen kimsenin ayak basamayacağı bir yer.

O sırada caddenin karşı kaldırımına 1930 model, kapıları ters açılan, zaman tünelinden geçip gelmiş gibi görünen siyah bir Ford yanaşıyor. Arabanın kapıları açıldığında bu görüntü dekoruyla tam örtüşen, eski siyah beyaz filmlerdeki renksiz, fötr şapkalı, takım elbiseli, siyah uzun paltolu dört adam iniyor.

Gangster filmlerinden çok iyi tanıdıkları bu görüntünün hemen karşılarında belirmesine şaşkın gözlerle bakan çete üyeleri, yeni gelenlerin korumaları ve sahneyi gören diğer insanların beyinleri bu resmi anlamlandırmaya çalışmakla meşgul. Ancak indikleri arabadan hızlı ve kararlı adımlarla yürüyen adamlar caddeyi geçmiş ve çetenin bulunduğu kaldırıma varmak üzereler. Aniden paltolarının içinden çıkardıkları Tamburlu stenleri doğrultup kapı önündekilerin tamamını kurşun yağmuruna tutmaları bir kaç saniye sürüyor. Biri yeni gelenleri bekleyen arabaların şoförlerine doğru yönelirken diğer üçü mekandan içeriye dalıyor. Dışarıdaki sesleri duyan fedailer ve patronlar silahlarına sarılmış bu saçmalığa karşı saldırıya hazırlanırken mermilerle parçalanan kapıdan içeri girenlerde hiç tereddüt yok. Kapı önünde uvertürü yapan orkestra içerde koro ile birlikte gösterinin en yüksek sesli ve hareketli sahnesini icra ediyor. Ne olup bittiğini anlayamadan kuşun yağmuruna tutulan şoförler ve içeridekilerin de işi bittiğinde orkestra tam bir ahenk içinde aniden susuyor. Konser bitmiş gibi..

 Arabaya dönüyorlar, binip hızla uzaklaştıklarında arkada kalan katliam ve kan gölü.

Olaya şahit olan insanların ne olduğunu kavrayamadığı bir sahne.

Olayla ilgili hiçbir iz bulamayan ve neredeyse eyaletin tüm pisliğinden kurtulduğunu varsayan, bu durumdan memnun olan ve bir iç çatışma yayınıyla basını geçiştiren polisin olayı fazladan incelemeye gerek görmemesiyle de  kapanıp giden bir temizlik !

Devamı yarın

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir