RAKİBİNE TAKTİĞİNİ AÇIKLAYAN KOÇ

Her türlü karşılaşmanın tarafları karşı rakibe üstün gelmek için bir taktik, bir plan hazırlamakla kendileri lehine bir avantaj sağlamaya çalışırlar.

Savaşlarda, benzer spor karşılaşmalarında rakibin zayıf ve kuvvetli yönleri araştırılır zayıf taraflarına baskı ve hücum, güçlü taraflarına ise savunma tedbirleri alınır. Basketbol koçlarının canlı yayınlarda çizdikleri an için geçerli oyun şemaları yayın yapan kameralardan bile saklanır. Hiçbir futbol koçu karşılaşacağı rakibe karşı nasıl bir taktik ile oynayacağını önceden açıklayarak rakibine bilgi vermez. Bir boksörün karşılaşmadan önce en gerekli bilgisi rakibinin hangi tarafının güçlü hangi tarafının zayıf kollandığını öğrenmesidir.

Kuş, tavşan, karaca, geyik gibi saldırgan olmayan hayvanların avcısı aynı bilgi ve taktiklerle bir kaplan avına çıkarsa avcıdan önce av olmaya adaydır.

Bu basit bilgilerin hayatın her alanında halen geçerli olduğunu ve özellikle siyaset alanında karşısına çıktığınız kişilerin açıklarını bilmenin büyük bir kazanç sağlayacağını da sıradan çocuk aklı bile değerlendirebilirken, karşı tarafa kullanacağı taktiği bildiren aklın bir topluma umut olabilecek yeterlilikte olduğuna dair kuşkularımız olması kaçınılmazdır.

Sadece Poker oyununda değil, hiçbir oyunda rakibe karşı açık elle oynanmayacağını bilmeyenlere bel bağlamış olanlar, işimiz gene çok zor.

MARTI

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir