Boğaziçi Üniversitesi direndi, Bulu geldiği gibi gitti

Gazeteci Murat Yetkin, YetkinReport’taki son yazısında atanmış rektör Melih Bulu’nun gece yarısı yayımlanan kararnameyle görevden alınmasını değerlendirdi. 

Yetkin’in “Boğaziçi Üniversitesi direndi, Bulu geldiği gibi gitti” başlıklı yazısından bir bölüm şöyle:  

“Boğaziçi Üniversitesi, öğretim üyeleri, öğrencileri, mezunları ve çalışanlarıyla Melih Bulu’nun rektörlüğüne Cumhurbaşkanının atadığı günden beri direniyordu. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2 Ocak 2021 günü Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak atadığı Melih Bulu’yu, 14 Temmuz 2021 günü görevden aldı. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, öğrencileri, çalışanları ve mezunlarıyla bu atamaya Bulu göreve atandığı günden itibaren karşı çıkmış, pasif direniş eylemlerini o günden beri sürdürüyordu.

Bu Türkiye’de demokratik damarın her şeye rağmen güçlü bir şekilde varlığını sürdürdüğüne işarettir. 2019 yerel seçimleri özellikle de 23 Haziran 2019 İstanbul seçim tekrarı ardından insanların haklarına ve kazanımlarına sahip çıkması örneği sayılabilir.

Özellikle öğretim üyelerinin ısrarlı direnişi, önceki Boğaziçi rektörlerinden Üstün Ergüder’in vurguladığı üzere, bu Türkiye’de ilk defa görülen bir durumdu. 1977’de Milliyetçi Cephe Hükümetinin ODTÜ rektörlüğüne partizanca Hasan Tan’ı getirmesi ardından başlayan direnişte de öğretim üyeleri yer almıştı ama o direnişin lokomotifi öğrencilerdi. Kırk dört yıl sonra, protestoları yine öğrenciler başlattı. Polis engeliyle karşılaştılar, dayak yediler, yerlerde sürüklendiler, gözaltına alınıp yargılandılar, okullarına girmeleri yasaklandı. Ama sonuçta kırk dört yıl önce Hasan Tan de gitti, kırk dört yıl sonra Melih Bulu da gitti.

Bir gece kararnamesiyle gelmişti, geldiği gibi bir gece kararnamesiyle gitti.

Bu, Üniversitenin bütün bileşenleriyle kendisine sahip çıkması sayesinde oldu.”

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir