Başkan Soyer, Artifex Ludens-Sanatla Oyun sergisinin açılışına katıldıİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi öncesinde “Artifex Ludens-Sanatla Oyun: Sunay Akın Sanatın Oyuncakları Koleksiyonundan Bir Seçki” sergisinin açılışına katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Oyuncak Müzesi’ni sanat, tarih ve oyuncaklar arasındaki ilişkileri inceleyen ortak bir zeminde buluşturan sergi 8 Kasım’a kadar açık kalacak.

Artifex Ludens-Sanatla Oyun sergisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Oyuncak Müzesi’ni sanat, tarih ve oyuncaklar arasındaki ilişkileri sorgulayan ortak sergide bir araya getirdi. Kültürpark Atlas Pavyon’undaki serginin açılışı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer ve sanatçı Sunay Akın’ın katılımıyla yapıldı.

Çocukların Van Gogh, Mozart, Edgar Allan Poe gibi ünlü sanatçı figürleriyle oynarken aynı zamanda ressam, oyuncu veya müzisyen olabildiğinin gösterildiği serginin açılışında konuşan Sunay Akın “Burada sanatın tarihini göreceksiniz. Ve şunu göreceksiniz, biz kız çocuklarına bebek erkek çocuklarına tabanca aldıkça kadın cinayetlerini durduramayacağız” dedi.

Sergide neler var?
Sergide bireyin sosyo-kültürel gelişimi açısından oyunların ve oyuncakların önemi ortaya konulacak. İstanbul Oyuncak Müzesi koleksiyonundan eserler 8 Eylül–8 Kasım 2021 tarihleri arasında İzmir’de izleyicilere sunulacak.

Küratörlüğünü Marcus Graf’ın yaptığı Artifex Ludens-Sanatla Oyun sergisinde izleyici, kolektif kültürün ve hafızanın önemli dayanaklarını keşfetme şansını yakalayacak. Kültürpark Atlas Pavyonu’ndaki sergi, hafta içi 11.00 –20.30 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir